N4240EA480
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
N4240EA480
Category : Discrete Semiconductor Products Thyristors SCRs - Modules
Product Status : Discontinued at Digi-Key
Mounting Type : Chassis Mount
Package : Box
Voltage - Off State : 4.8 kV
Series : -
Current - On State (It (AV)) (Max) : 4240 A
Mfr : IXYS
Current - On State (It (RMS)) (Max) : 8200 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) : 3 V
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) : 300 mA
Structure : Single
Package / Case : TO-200AF
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) : 4750A @ 60Hz
Current - Hold (Ih) (Max) : 1 A
Base Product Number : N4240
Number of SCRs, Diodes : 1 SCR
Description : THYRISTOR PHASE 4240A 4800V DISC
Contact Now
SCR Module 4.8 kV 8200 A Single Chassis Mount TO-200AF